Včera v noci jsem po dlouhé době viděla film s Liz Taylor a uvědomila jsem si, že Shakespeare psal často hry z prostředí Itálie v níž nikdy nebyl.

A nikoho to nepohoršuje.

Ale zkuste dnes napsat román z prostředí New Yorku aniž byste jej navštívili a uvidíte tu záplavu kritiky.

Wil to měl v některých aspektech zkrátka o moc snazší… OK, neměli tenkrát záchod, dvakrát do roka někde udeřil mor a o ústředním topení nebo klimatizaci si mohli nechat zdát, ale pro práci dramatika nebo spisovatele stačila prakticky jen schopnost číst a psát, pokud měl pak člověk ještě talent jako Shakespeare, vlastně to nemohlo dopadnout jinak.

O tom ale psát nechci.

Spíš bych se chtěla zamyslet nad tím, kdo koho v příběhu Petruchia a Kateřiny vlastně zkrotil.

Sama Katka byla už od začátku příběhu nesnesitelná. Do všeho šla po hlavě, s každým se hádala a prakticky s nikým nedokázala vyjít, myslím, že někde na počátku jí asi chůva zapomněla vysvětlit, že pokud půjde hlavou proti zdi, vždycky narazí.

A Petruchio za mě nebyl charakterově o nic lepší, jen s tím rozdílem, že to byl namyšlený zhýřilec, ochotný vzít si třeba dračici, která po něm bude házet nádobím, jen když mu za to dobře zaplatí. Dovedu si živě představit, že měl původně v plánu ji ubytovat na venkově a nechat svému osudu.

Těžko říct, jestli si usmyslel, že Katku zkrotí už po jejich prvním setkání jen pro její krásu nebo ho fascinovala její upřímnost, na níž u jiných žen určitě nebyl zvyklý. Možná to bylo obojí a možná se jen dobře bavil na její účet. Na každý pád ji na rozdíl od jiných nikdy neustoupil. Neprosil ji a nežadonil, naopak.

Nastavil jí zrcadlo.

Ukázal jí, že vždycky může být ještě hůř.

A tak Kateřina objevila kouzlo ženské diplomacie. Ze své vůle a umíněnosti nakonec neztratila ani kapku, ale naučila se ji mistrně prosazovat oklikou. Jemně, žensky a s grácií.

Feministky by dneska možná rozlíceně křičely, že je pod jejich úroveň používat takové triky, ale faktem je, že fungují. A fungují skvěle už po staletí. Jeden úsměv často zmůže víc než hodiny křiku.

Koho tedy kdo nakonec zkrotil? Petruchio Kateřinu nebo spíš ona jeho?