Aneb každý autor chemii prostě vytvořit neumí.

Nedávno jsem dočetla knihu Studie jedu a narazila jsem na to, že vztah hlavní hrdinky Jeleny a muže, kterého jí autorka vybrala (nechci spojlerovat) mi ani trochu nesedl. Nic jsem z nich necítila a to mě donutilo přemýšlet nad tím, který pár mi naopak sedl naprosto dokonale a to nejen v knižním světě, ale i v tom filmovém a hlavně PROČ.

Rhett Butler a Scarlett O´Hara

Já vím, už jsem s nima otravná, ale navzdory faktu, že spolu ti dva podle Mitchelové vlastně nikdy neskončili, fungovala mezi nima perfektní chemie. Byli pro sebe jako stvoření, ani jeden z nich nebyl rozhodně svatý, dobře to o sobě věděli a přesto nebo možná právě proto to mezi nima pořád jiskřilo. A snad právě to je důvodem, proč mám přesně tyhle romantické vztahy v knížkách nejradši. Není s nimi nikdy nuda. Láska musí být zábavná.

Hvězdné války

Tady narazíme hned na dva osudové páry a to na princeznu Leiu s Hanem, tihle dva vlastně patří do stejné kategorie jako Scarlett s Rhettem a taky spolu vlastně nezůstali i když se podle mě nikdy nepřestali milovat a přitahovat.

A potom nebo možná chronologicky spíš předtím tady máme Padmé a Anakina – tahle romance už je o něčem jiném a přesto je hrozně silná. Jejich cit se rodil pomalu a byl zakázaný. Oba se mu bránili a přece nakonec počali Luka s Leiou, protože přesně takovou lásku chceme mít. Neporazitelnou.

Hvězdy nám nepřály.

Gus a Hazel. Hazel a Gus. Nic mě tak spolehlivě nedožene k slzám jako tahle kniha nebo film.Chtěla jsem napsat něco fakt dobrýho, co by tenhle pár dokonale vystihovalo, ale jediné co mě napadá, je tragédie. A tím se dostávám k další vlastnosti, které dělá lásku v knihách a filmech skutečnější a intenzivnější. Tragická láska, pokud je dobře napsaná, v nás zanechává ty vůbec největší emoce ze všech i po dočtení.

After

Teď tak polovina čitatelů protočila oči a druhá se přiblble usmála. Uznávám, že vztah Hardina a Tess rozhodně není zdravý, jenže právě to nás holky na něm přitahuje. Je intenzivní. Je jako na houpačce. Je nepředvídatelný a Tessu několikrát dostane na úplně emociální dno, ale stejně ten pár milujeme, protože tenhle vztah je pro Tessu zatraceně nebezpečný.

Feyr a Rhysand

Jasně, tyhle dva tady nesmí chybět 😀

Jejich láska je jednoduše osudová, protože jsou spřízněné duše a to je něco, čemu my holky prostě nemůžeme odolat, zvlášť, když je tím osudem někdo jako Rhys.

A tím můj malý soukromý výčet nezapomenutelných párů končí. Je mi jasný, že byste asi našli desítky dalších a upřímně, já bych taky určitě po delším přemýšlení nějaké ty opravdu povedené dvojice našla, ale pro to, co chci tímhle článkem říct, mi postačí bohatě ty, které už jsem zmínila výše.

Co od lásky chceme?

Myslím od té knižní nebo filmové. Chceme, aby v nás vzbuzovala emoce stejně jako ta skutečná a proto je tak strašně těžké opravdu povedenou a uvěřitelnou romanci napsat. Nedávno jsem narazila na diskusi ohledně kvality a hodnoty „obyčejné romanťárny“. Lidé mají tendenci tenhle žánr dost shazovat, přitom vytvoření citové vazby je pro spisovatele vlastně ten nejtěžší úkol a musí jej zvládnout jak autor detektivek, tak autor fantasy nebo hororu. Proč?

Vrah musí mít k oběti nějaký vztah. Musí mít důvod k vraždě.

I vztahy postav ve fantasy musí být občas hlubší než jen přátelské, přinejmenším proto, aby se měli za koho mstít, koho chránit nebo pro koho zemřít.

A v hororu zpravidla umírají osoby hlavní postavě velmi blízké.

Romantika není podřadná.

Protože vytvořit tu správnou chemii je někdy daleko větší oříšek než pozabíjet celé vojsko skřetů. Tak ji nezatracujme 😉

 

A jaký je tvůj oblíbený pár a proč?

 

Facebook
Twitter