„V zahradě smutku spí kráska ledová.

Jméno její je však záhada.

Navždy ve tmě a osamocená.

Před tyranem bezcitným se schovává.

Z jejích rtů šepot uniká,

když od úsvitu do noci jej proklíná.“

Jak už někdo přede mnou napsal: „Leu Honor budete buď milovat nebo nesnášet, nic mezi tím.“ V tom případě se hrdě hlásím k první skupině i když, nějakou tu poznámku bych měla. A o čem, že tedy příběh je?

O vztahu dvou lidí

a samozřejmě nejen o něm, ale jak už anotace napovídá, Lea a Thomas jsou nuceni uzavřít sňatek, byť ani jeden z nich po tom svazku netouží, navíc je dělí nemalý věkový rozdíl ( který ovšem rozhodně nezavání pedofilií, jak stojí v jednom komentáři na databazeknih.cz), takže fakt, jestli si ti dva nakonec sednou a dokážou spolu nějak vyjít, je poměrně zásadní skládačkou v příběhu o světě, kde existují místa, kterým vládnou kruté krásné královny nebo v boji nelítostní válečníci pro něž je čest vždy až na prvním místě.

Historická romance v hávu fantasy.

Asi tak bych nejlépe shrnula žánr. Když jsem byla mladší zbožňovala jsem historické knihy od Bertrice Small, Jude Deveroux nebo Julie Garwoodové v nichž byla právě ta stejná hlavní zápletka, jako ve Třpytícím se městě. Hlavní hrdinka, často velmi mladá dívka, byla nucena se z různých důvodů provdat za muže, kterého nesnášela a který byl obvykle výrazně starší než ona, přitom se vždycky našla nějaká ta zhrzená milenka nebo naštvaný nevlastní bratr, který jim celou fázi sblížení nemálo komplikoval (jakoby to už tak nebylo složité) a stejně to má i Lea s Thomasem. Jenže manželé Honorovi žijí ve zvláštním světě, kde není radno zabloudit v křivolakých uličkách měst nebo znelíbit se královně, která se až přespříliš stará o svou vizáž. V  lepším případě vás to může stát cop, v tom horším holý život.

Temná atmosféra

je překvapivě dobře vykreslená. Autorka skvěle pracuje s emocemi, bohužel chyběla kvalitnější práce redaktora, který by ji upozornil na menší zdánlivě nedůležité nelogičnosti a drobnosti v textu a na opakující se fráze, nicméně ani tenhle trochu rušivý element mě neodradil od čtení, knihu jsem zhltla na jeden zátah a četla jsem do noci navzdory tomu, že dnes ráno jsem vstávala s dětmi brzy do školy.

Shrnutí?

Knihu rozhodně doporučuji, za přečtení stojí, autorka má čtivý, místy až poetický styl vyprávění, nicméně jde o YA, takže přehršle násilí, krve a sexu opravdu nečekejte. Užijte si ten vztah, ty dialogy a jiskrné výměny názorů obou hrdinů, neřešte kraviny a berte v úvahu, že je to prvotina, která se ovšem vážně povedla.

Facebook
Twitter