Včera jsem vložila do několika skupin (včetně té své Knihomolové VS. Spisovatelé) svůj názor na knihu Lea Honor – Třpytící se město. Věděla jsem, že tím vstupuju trochu na tenký led, ale některé reakce mě i tak překvapily. Zatímco v ryze knihomolských skupinách si obvykle kniha našla nadšené přívržence, kteří si knihu chválili, v mojí skupině, která je z části věnovaná začínajícím spisovatelům, se naopak objevily jen negativní komentáře.

Je to náhoda?

Nemyslím. A ani nejsem přesvědčená, že by to bylo způsobeno výrazně sečtělejší a tedy odbornější suitou, která u mě ve skupině je, protože někteří vysloveně napsali, že nic horšího nečetli a to já teda četla výrazně horší rádoby umělecké počiny, které neměly s uměním nic společného. Tím nechci tvrdit, že jsem nějak šíleně moc sečtělá, ale Lea Honor, byť má své nedostatky, vážně není žádným literárním hororem, jak se někteří snaží tvrdit. A tak si říkám, proč ty tak extrémní negativní reakce na prvotinu od autorky, která je na stejné startovní čáře jako oni.

Závist?

Ne, to taky ne, i když v některých případech jsem dost na vážkách, jestli tam ta mrcha Nesmrtelná teta přece nesehrála svou roli, ale ten problém, to cosi, co způsobuje ten propastně rozdílný názor obyčejných čtenářů ( kteří jsou mimochodem hlavní kupní silou a na nich tedy záleží především) a kritiků nebo spisovatelů, bude ještě někde jinde. Původně jsem se domnívala, že proti autorce se jednotně postavili i bloggeři, ale ukázalo se, že někteří jsou naopak na její straně, takže jsem se zaměřila na ně a asi jsem na to částečně přišla.

Je to o vkusu.

Ti největší kritici vyžadují od knih něco úplně jiného než ti, co jsou z Třpytícího se města nadšení. Občas se někde potkají – třeba u S.J.Maas nebo Jaye Kristoffa (a mnoha dalších), ale jinak se jejich knižní cesty dost rozcházejí a protože Lenka slibovala v anotaci temné fantasy dobrodružství, jen těžko mohli být někteří spokojeni s tím, co nakonec dostali. Zatímco fanoušci After, Lauren Kate, Selekce nebo série Stmívání byly relativně spokojeni, někteří nadšeni, příznivci klasické fantastiky byli zdánlivě právem rozhořčeni a měli potřebu to dát jasně najevo. Když se pak po autorce dost nevybíravě a hloupě svezly nejmenované bloggerky, byla to obrovská příležitost rozpoutat peklo.

Nebo udělat knize tu nejlepší reklamu.

Bez ohledu na kvalitu díla, na obsah knihy, virální dosah byl daleko větší než jakákoliv placená reklama na dlouho očekávanou novinku Kiery Cass a tak se vlastně z Ley Honor stala taková velká kontroverzní legenda, kterou všichni čtou, aby se buď přesvědčili o příšernosti nebo o čtivosti této prvotiny, všichni ji hodnotí a dokonce i po půl roce od vydání, mají někteří potřebu na ni sdělit svůj názor světu ( Zaslíbená se mimochodem prý taky nepovedla, ale nikoho to moc nezajímá ani nečílí).

A tak se zrodil BESTSELLER.

Leo, vítej mezi hvězdy 😉

Facebook
Twitter