Pokud nejsi autor, tak se teď možná chytáš za hlavu a ptáš se:

Co to betování vlastně je?

Odpověď není nijak složitá a myslím, že bys to bez problémů, při menším zamyšlení, vydedukoval. Jde totiž o čtení knihy, před jejím odesláním do nakladatelství.

A k čemu je dobré?

Inu k vychytání menších i větších chyb nebo nelogičností, kterých se autor dopustil, ale protože jako každý správný rodič svoje vymazlené miminko (chápej knihu) už dokonale zná, nevidí je, přesto ví, že tam jsou, a tak si na pomoc přizve beta čtenáře.

Chytrý autor neoslovuje lidi, kteří jsou mu blízcí jako manžela, přítelkyni nebo dokonce rodiče, protože co si budem, oni na nás prostě nechtějí být zlí (teda pokud nemáš manžela jako já, jehož upřímnost mě pravidelně dostává do kolen). Ale ani fakt, že oslovíš absolutního cizince ti nezaručí, že betace přinese kýžený výsledek.

Vždycky je třeba si o svých betách něco málo zjistit, třeba jak jsou staří, co čtou, jestli mají nebo nemají děti, případně jaké se jim líbí filmy. Stručně, musíš oslovit svého ideálního cílového čtenáře, protože pokud píšeš horory, tak je ti beta se slabostí pro červenou knihovnu úplně na pendrek.

Kde vzít a nekrást.

Toť otázka. Beta čtenáři opravdu nerostou na stromech. Čtenářské skupinky pro knihomoly mají v tomhle případě poměrně striktní pravidla a relativně snadno se ti může stát, že pokud v nich svůj rukopis nabídneš, v lepším případě tvůj příspěvek smažou, v horším dostaneš přímou letenku ven ze skupiny (vlastní zkušenost).

Naštěstí existují i FB skupiny, kde se sdružují přímo autoři nebo pisálci všeho druhu, co zpravidla taky hodně čtou a nezřídka bývají ochotní si tvůj text přečíst a skoro nebo úplně nezištně jej zkritizovat, ale pozor na to, určitě to bude bolet.

Že nepíšeš, ale beta čtení by tě bavilo?

Ty skupiny jsou nakonec i pro tebe a je úplně jedno, jestli nabídneš svoje skromné služby v Odstartujte svoji knihu nebo Knimolové VS. spisovatelé. Podstatné je napsat, o jaký žánr máš zájem, aby autoři poznali, jestli jsi jejich cílovka a ty si tak zajistíš, že tě čtení bude bavit.

Co se od beta čtenáře čeká?

Aby četl.

A to velmi pozorně, protože každá chybka, kterou odhalíš je důležitá, ale v žádném případě se po betách nechce, aby kontrolovaly hrubky a dopisovaly do textu čárky, protože každá kniha by měla projít ještě korekcí (ano, tou korekcí, kterou poslední tři díly jasmínové série neměly). Na druhou stranu, pokud tam těch chyb bude moc, určitě by bylo vhodné na to autora upozornit.

Mám číst? To stačí? Vážně?

Ne tak docela. Autor od beta čtenáře očekává zpětnou vazbu, která rozhodně nespočívá jen v tom, jestli se ti kniha líbila nebo ne. Vždycky je potřeba vysvětlit proč a vůbec nejlepší je psát si k textu poznámky třeba pod každou kapitolou, typu: „To jsem nečekala, že jí zabije takhle.“ nebo „Nevěřím jí, že ho miluje, vždyť se právě poznali.“ případně „Tady se chová trochu jako kráva! A neměla v minulý kapitole zelený vlasy?“

Ovšem i přes poznámky v kapitolách, je vždycky potřeba svoje hodnocení shrnout na konci příběhu, protože co se mi ve třetí kapitole zdálo divný, se mohlo v té třicáté krásně samo vysvětlit. Příběh jako celek totiž nemusí odhalit všechno hned, ale může sypat drobečky, které do sebe na konci zapadnou jako dílky puzzle.

Co když mi příběh nesedne?

Nevadí, stane se. Napiš to autorovi a zkus uvést důvod. I to může být cenná zpětná vazba (mně se to stalo zatím jednou, zamrzelo to, ale vzhledem k tomu, že byla beta v tomhle případě úplně samojediná, nepřikládám tomu velkou váhu).

Každá betace je individuální.

To znamená, že každý autor bude chtít něco trochu jiného. Jsou autoři, co mají celý dotazník a pak takový jako já, kteří chtějí vědět, co napadá čtenáře bezděčně. Ono totiž, pokud se beta čtenář na něco zaměří, zpravidla to najde, i kdyby si toho normálně nevšiml a dost možná to v textu ani nevadí.

 

Facebook
Twitter